Bugün - 19 Ağustos 2022 Cuma
Foto Galeri
Video Galeri
Künyemiz
Üye İşlem
 Bize Ulaşın
www.finikeakdeniz.com.tr Logo
FİNİKE
FİNİKE SPOR
DEMRE
KUMLUCA
ANTALYA
GÜNCEL
-
Antalya 26°°C
Yazar Detayları

İsmail YAVAŞ

İsmail YAVAŞ - BİZİM KARNE

BİZİM KARNE
Yazı Tarihi: 28 Ocak 2013 Pazartesi

 

BİZİM KARNE 

 

Okullar tatile girdi. Yorucu bir dönem sonrasında öğrenciler de veliler de hem dinlenme hem de gelinen başarı seviyesini değerlendirme mevsimine gelmiş bulunuyor. Bu dönemde anne baba olarak hem kendimizi hem çocuğumuzu anlamaya çalışır ve eksiklerimizi tamamlamaya gayret ederiz. Bu bir durum değerlendirme zamanıdır. Birinci dönemde anne babanın yoğun meşguliyetler içinde zamanını iyi yönetememesi ve çocuğunu birebir dinlemeyi ihmal etmesi sonucunda kaçan fırsatı lehe çevirmenin tam zamanıdır. Anne babalar günlük hayatta daha çok işleriyle, hayat meşguliyetleriyle, eğlenceyle, kendi işleriyle uğraşırlar. Hattâ çocuklarıyla ilgilenmek yerine aile içi ve dışı iletişim problemlerine daha çok zaman ayırırlar. Bu durumda ailelerinden yeterli desteği görmeyen çocuklar ilgilerini arkadaşlarına, internete, cep telefonuna, iletişim araçlarına yönlendirirler. Boşluk şeytanın arkadaşıdır. Boş zaman gerçek insan olma yolunun yol kesenidir. Önce boşluktan kurtulmak, zamanı iyi değerlendirmek gerekir.  

Ara karne döneminde herkes farklı tepkiler içerisinde olur. Bazen çocuklarımızın karnesindeki başarısızlıklar anne babaları kızdırır. Aslında kendilerine de ait olan hataların tümünü çocuklarına yüklerler. Eğitim öğretim anne babalar için önemlidir. Şüphesiz ki her anne baba okulda çocuğunun başarılı olmasını ister. Özellikle bizim insanımız tahsile düşkündür, insanlarımız çocuklarının okumasını ister. 

Çocuklarımızın karneleri aslında anne babaların karneleridir. Bu yarı yıl tatili aynı zamanda bir toparlanma zamanıdır. Bu dönemde sonuç ne olursa olsun gevşememeli, vazgeçmemeli, yılmamalı, yeniden mücadele saflarındaki yerimizi almalıyız. Bu dönemde anne babalar ve çocuklar neler yapmalıdır? 

  • Çocuğunuza kızmayın. Kızacaksanız önce kendinize kızın. Neden çocuğum böyle, diye kendinizi eleştirin ki güzel bir sonuca varabilesiniz. Çocuğunuzu ve diğer insanları eleştirerek bir yere varamazsınız. Eleştirecekseniz kendinizi eleştirin ki bir çıkış yolu bulabilesiniz. Bu eleştiride de yapıcı olun 

  • Çocukla olan iletişiminizi arttırın. Çözüm eleştirmekten değil, yakınlaşmaktan geçer. Paylaşımcı bir iletişim kurun. Çocuğunuzla aranızı düzeltin. Ona okumanın önemini anlatın. Birlikte geçirdiğiniz zamanı artırın. Hattâ babalar çocuklarıyla daha çok ilgilensin. Yıkıcı eleştiriler yerine yapıcı iletişimi ön plana çıkarın.  

  • Çocuğunuzun öğrenme güçlüğü, dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu, öğrenme güçlüğü, ders çalışmadamotivasyon yetersizliği olabilir. Bu sorunlar, kısmen veya tamamen tedavi edilebilecek problemlerdir. Bu tip bozukluklar başarıyı düşürür. Bozukluk, çocuğun dikkat ve ilgisini olumsuz etkiler. Bu hastalıklar öğrenmeyi zorlaştırdığı için çocuğu derslerden soğutur. Önce hastalığın tespit edilip tedavi edilmesi önemlidir. Sağlıklı çocuk öğrenmekten zevk alır.  

  • Çocuğun öğretmeni ile iletişim sorunu ya da arkadaşlarıyla problemleri olabilir. Öğretmeninden istediği ilgi ve takdiri görmemiş olabilir. Dikkatli ebeveyn, çocuğunu dinleyerek bu gibi olumsuz sebeplerin olup olmadığını anlar ve öğretmenle etkin bir diyalog içinde bu tür sorunlar kolaylıkla çözer. Etütlere, dershanelere gidilebilir. Özel öğretmen tutulabilir.  

  • Arkadaşları ile sorunlar yaşayabilir. Arkadaşlık okulda çocuğun uyumunu olumlu veya olumsuz etkileyen en önemli nedenlerdendir. Çocuğun okulda neler yaptığını gün sonunda dinleyin, okula belli aralıklarla gidin, çocuğunuzun arkadaşları sizi görsün, öğretmenlerini ziyaret edin. Çocuğunuza ciddi bir güç vermiş olursunuz. İkinci dönemde çocuğunuzun okuluna en az iki kere gidin. İşlerinize mola verip çocuğunuzun arkadaşları ve aileleri ile tanışan, karşılıklı ziyaretlerde bulunan anne babalar bu sorunları daha yakından anlayıp çözümüne yardımcı olur. Eğer giderseniz bu ziyaretler sizi de memnun edecek, aileniz için bir şeyler yapmanın mutluluğu ve huzuru sizi kaplayacaktır.  

  • Çocuğun kaygıları, geçirdiği korkular, üzücü olaylar kişiliğini olduğu kadar dikkat, ilgi ve öğrenmesini, dolayısıyla ders başarısını da etkiler. Küçük sorunlar anne baba, aile desteği ile kolaylıkla aşılabilir. Aşırı stresli ortam, anne-baba geçimsizliği, boşanma, olumsuz anne-baba tutumları, kardeşlerle ve diğer aile üyeleri ile sorunlar da ders başarısızlığının en önemli nedenleri arasındadır. Çocuğu baskıya varmadan yeterli disiplin içinde eğitirken, bir yandan da ailedeki stres ortamını azaltmaya çalışılmalıdır. 

  • Çocuklara bir hedef oluşturmalarında yardımcı olunmalıdır. Çocuklar konuşmalardan mutlaka bir şeyler alır. Kendilerine bir büyük gibi konuşulmasından istifade ederler. Hayatta gayelerinin olması, derslere ilgisini ve başarısını artırır. Ebeveynler okumaya ne kadar önem verdiklerini çocuklarına hissettirmelidirler. Çocuklarının hedeflerinin oluşmasına yardımcı olmalıdırlar. Günlük ders çalışma takvimi oluşturup onları takip etmelidirler. 

  • Çocuklarımıza bol bol kitap okutalım ki derslerinde başarılı olsunlar. Yarı yıl tatilinde meselâ Tolstoy’un İnsan Ne İle Yaşar eserini okutarak kitap okuma alışkanlığına bir başlangıç yapabilirsiniz. Yine Richard Bach’ten Martı,  PaoloChello’dan Simyacı, GrigirovPetrov’danBeyaz Zambaklar Ülkesinde, Gothe’denFaust, John Steinbackten İnci, Montaigne’den Denemeler, OgMandino’dan Dünyanın En büyük Mucizesi, Mevlana’dan Mesnevi, MaximGorki’den Ana ve dünya klâsiklerinin en önemli eserlerini seçebilirsiniz. Kitap okumak ders başarısını artırır. Çocuğunuzun dünya görüşüne olumlu katkılarda bulunmuş olursunuz.  

 

Anne baba olarak çocuk yetiştirme sorumluluklarımızın yirmi beş yıllık bir süreden az olmadığını unutmayalım. Bu uzun çalışmanın sonucunda kendisine, ailesine, milletine ve insanlığa iyi ve değerli bir birey kazandırmış olacaksınız. Bunun bedeline paha biçilemez.  


 
İletişim E-Posta: drismaily@gmail.com - Telefon: Okunma Sayısı: 1824
 
Yorumlar
*** Yorum Yaz
Bu yazıya hiç yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapın.

Diğer Yazıları

BEN DE BÖYLE YAPTIM, ŞULE YAYINLARI
Hasedin Önlenemeyen Yükselişi
Oğul Babanın Sırrıdır
BİZİM KARNE
Üç Soru, Üç Cevap
Diğer Yazarlar

KENT MEYDANI GERÇEKLERİ
BEN DE BÖYLE YAPTIM, ŞULE YAYINLARI
“YİĞİDİ ÖLDÜR, HAKKINI YEME” DEMİŞLER. KAAN OSMAN SARIOĞLU, FİNİKE’NİN BİR DEĞERİDİR.
KADINSAN BİR KADINLIĞINI BİL!
31 MART 2012 ESKİ GÜNLER
TURİZM MAĞAZACILIĞI ve FİNİKE
Finike’de Vatandaşı Mağdur Eden Elektrik Arızaları
HOŞGELDİN RAMAZAN.....
KAYNAR KAZANDA
BAHARA KARIŞMA
İhale İlanları

Facebook
Yazarlar 
Hava Durumu ( Antalya )
Bugün
19°°C - 26°°C
Cumartesi
21°°C - 27°°C
Pazar
21°°C - 25°°C
Pazartesi
20°°C - 25°°C
Namaz Vakitleri ( Antalya )

İmsakGüneşÖğleİkindiAkşamYatsı
04:4306:1013:0616:4919:5221:13

19 Ağustos 2022 Cuma
Tarihte Bugün
1645 - Osmanlı Orduları?nın Girit?e çıkışı.
1691 - Salankamin meydan savaşı
1691 - Köprülü Fazıl Mustafa Paşanın şehit olması
1890 - Türk Donanması?nın Denizaltı?larla takviye edilmesi.
1915 - Tevfik Fikretin vefatı
1920 - Süleyman Necati Güneri`nin "Matbuat ve İstihbarat Müdüriyet-i Umumiyesi"ne Genel Müdür Oluşu
Günün Sözü
İyiliğe karşı kötülük hayvanlıktır?
(Hacı Bektaşı Veli)
Arşiv Arama
Anasayfa
Site Haritası
Sitenize Ekleyin
RSS Kaynağı
Hakkımızda
Künyemiz
Facebook
Twitter
Bize Ulaşın
Copyright ©2013 - Tüm hakları saklı tutulmaktadır.
Bu sitede yayınlanan tüm resim, materyal ve içeriğin telif hakları tarafımızca saklı olup izinsiz alınıp kullanılamaz.
0,22ms