Bugün - 4 Nisan 2020 Cumartesi
Foto Galeri
Video Galeri
Künyemiz
Üye İşlem
 Bize Ulaşın
www.finikeakdeniz.com.tr Logo
FİNİKE
FİNİKE SPOR
DEMRE
KUMLUCA
ANTALYA
GÜNCEL
-
Antalya 19°°C
Haber Detayları

BAŞKAN GEYİKÇİ; AYKIRTÇA'DA BULUNAN SATIŞ ÜNİTELERİNİ İSTEMEYEREK MAHKEME KARARININ GEREĞİ OLARAK ZORUNLULUK SEBEBİYLE KALDIRMIŞ BULUNMAKTAYIZ

Konuya ilişkin açıklama yapan Finike Belediye Başkanı Mustafa Geyikçi; "Antalya 2. İdare Mahkemesinin kararı göz önüne alındığında satış ünitelerinin trafik güvenliği açısından risk teşkil etmesi ve mahkeme kararlarının idare tarafından 30 günlük süre içerisinde uygulanması gerekiyordu. Herhangi bir can ve mal kaybının yaşanmaması ve Antalya 2. İdare Mahkemesi kararının tarafımız açısından bağlayıcı olması sebebiyle, Aykırtça da bulunan satış ünitelerini istemeyerek mahkeme kararının gereği olarak zorunluluk sebebiyle kaldırmış bulunmaktayız” dedi.

FİNİKE Haberi - 28 Ağustos 2019 Çarşamba - 17:25
Resmi büyütmek için üzerini tıklayın...

Mahkemeden çıkan karar sonrasında bir üst mahkemeye başvurduklarını ancak satış ünitelerinin kaldırılmasına yönelik kararın da uygulanması gerektiğini belirten Başkan Geyikçi, yüzlerce vatandaşın mola verdiği, alışverişini yaptığı, dinlendiği ve serinlediği yerde ki satış ünitelerinin kaldırılmasının kendilerini de mutlu etmediğini söyledi.

FİNİKE BELEDİYESİNDEN YAPILAN YAZILI AÇIKLAMADA ŞU İFADELERE YER VERİLDİ....
Arif mahallesi Subaşı mevkii 635-04 nolu Elmalı-Finike Devlet yolunun 34+200 km’sinde karayolu kenarına yapılan satış ünitelerinin kaldırılması istemiyle davacı şahıs tarafından Finike Belediyesine 19.04.2017 tarihli dilekçe ile başvurmuş olup, tarafımız Finike Belediyesi Başkanlığı tarafından söz konusu 04.05.2017 tarih E:1480 sayılı başvuru reddedilmiştir.

Söz konusu Finike Belediye Başkanlığı tarafından verilmiş bulunan red kararına ilişkin olarak, idari işlemin iptali için davacı şahıs tarafından, davalı Finike Belediye Başkanlığı aleyhine Antalya 2. İdare Mahkemesi 07.05.2019 tarih ve 2017/739 E., 2019/432 K. Sayılı dava dosyaları açılmış ve karar verilmiştir. Mahkeme söz konusu dava dosyasında yer alan bilgi ve belgeler ile yer mahallinde keşif yapılarak bilirkişiler tarafından hazırlanan bilirkişi raporunu hükme esas alınabilir nitelikte bularak, konum itibariyle karayolu kamulaştırma sınırı içerisinde kalan satış ünitelerinin refüj ile ayrılan tali yol kesiminin daha cazip hale gelmesine ve yoldan geçen araçların alışveriş yapmak için durmalarına yol açarak karayolu trafik güvenliği açısından risk oluşturduğu gerekçesiyle dava konusu işlemin iptaline karar vermiştir.

İdari Yargılama Usulü Kanunun 28. Maddesinde;
“ Danıştay, bölge idare mahkemeleri, idare ve vergi mahkemelerinin esasa ve yürütmenin durdurulmasına ilişkin kararlarının icaplarına göre idare, gecikmeksizin işlem tesis etmeye veya eylemde bulunmaya mecburdur. Bu süre hiçbir şekilde kararın idareye tebliğinden başlayarak otuz günü geçemez.”
Hükmünde de mahkeme kararlarının ne zaman tesis edileceği açıkça belirtilmiştir. Antalya 2. İdare Mahkemesinin kararı göz önüne alındığında satış ünitelerinin trafik güvenliği açısından risk teşkil etmesi ve mahkeme kararlarının idare tarafından 30 günlük süre içerisinde uygulanması gerekçeleriyle satış ünitelerinin kaldırılması gerekmektedir.

Herhangi bir can ve mal kaybının yaşanmaması ve Antalya 2. İdare Mahkemesi kararının tarafımız Belediye açısından bağlayıcı olması sebebiyle söz konusu Aykırtça da bulunan satış ünitelerini istemeyerek mahkeme kararının gereği olarak zorunluluk sebebiyle kaldırmış bulunmaktayız. Bu konuyu siz değerli halkımızın takdirine sunmaktayız.

Finike Belediye Başkanlığı

 
Anahtar Kelimeler:Konuya, ilişkin, açıklama, yapan, Finike, Belediye, Başkanı, Mustafa, Geyikçi, ",
Kaynak / Editör: FA - Mahir ÇevirenOkunma Sayısı: 3860
 
Yorumlar
*** Yorum Yaz
Bu habere hiç yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapın.

Diğer FİNİKE Haberleri
ANESTEZİ VE REANİMASYON UZMANI GÖREVE BAŞLADI
DUBLE YOL YAPILIRSA FİNİKE PORTAKALI FOTOĞRAFTA KALIR
Fİ­Nİ­KE 1’İNCİ DE­RE­CE­DE DEP­REM BÖL­GE­Sİ

Fİ­Nİ­KE 1’İNCİ DE­RE­CE­DE DEP­REM BÖL­GE­Sİ
FİNİKE'DE TİYATROYA YOĞUN İLGİ
BAŞKAN GEYİKÇİ, ÇİFTÇİ İLE BERABER DON NÖBETİ TUTTU...
FEN LİSESİ NEDEN YAPILAMADIĞI SORUSU
ÇOCUK TİYATROSU İLGİYLE İZLENDİ
Diğer Başlıklar

FİNİKE DEVLET HASTANESİNDE İLK!
ANESTEZİ VE REANİMASYON UZMANI GÖREVE BAŞLADI
DUBLE YOL YAPILIRSA FİNİKE PORTAKALI FOTOĞRAFTA KALIR
Fİ­Nİ­KE 1’İNCİ DE­RE­CE­DE DEP­REM BÖL­GE­Sİ
FİNİKE'DE TİYATROYA YOĞUN İLGİ
BAŞKAN GEYİKÇİ, ÇİFTÇİ İLE BERABER DON NÖBETİ TUTTU...
FEN LİSESİ NEDEN YAPILAMADIĞI SORUSU
ÇOCUK TİYATROSU İLGİYLE İZLENDİ
FİNİKE SON BEŞ YILDA EN ÇOK YATIRIM ALAN İLÇE
İhale İlanları

Yazarlar 
Hava Durumu ( Antalya )
Bugün
12°°C - 19°°C
Pazar
13°°C - 22°°C
Pazartesi
17°°C - 22°°C
Salı
15°°C - 20°°C
Namaz Vakitleri ( Antalya )

İmsakGüneşÖğleİkindiAkşamYatsı

4 Nisan 2020 Cumartesi
Tarihte Bugün
1949 - NATO Kuruldu
1953 - Dumlup?nar Denizalt?s?n?n bat???.
Günün Sözü
Gazabını yutucu, sır saklayıcı, ayıp örtücü ol?
(Hacı Bektaşı Veli)
Arşiv Arama
Anasayfa
Site Haritası
Sitenize Ekleyin
RSS Kaynağı
Hakkımızda
Künyemiz
Facebook
Twitter
Bize Ulaşın
Copyright ©2013 - Tüm hakları saklı tutulmaktadır.
Bu sitede yayınlanan tüm resim, materyal ve içeriğin telif hakları tarafımızca saklı olup izinsiz alınıp kullanılamaz.
0,27ms