Bugün - 4 Temmuz 2020 Cumartesi
Foto Galeri
Video Galeri
Künyemiz
Üye İşlem
 Bize Ulaşın
www.finikeakdeniz.com.tr Logo
FİNİKE
FİNİKE SPOR
DEMRE
KUMLUCA
ANTALYA
GÜNCEL
-
Antalya 26°°C
Haber Detayları

FİNİKE BELEDİYESİ'NDEN 'İHALE' İDDİALARINA CEVAP

FİNİKE BELEDİYESİ, ÇEŞİTLİ BASIN-YAYIN ORGANLARI İLE SOSYAL MEDYADA YAYINLANAN SOSYAL VE KÜLTÜREL TESİS ALANIN İHALESİ İLE İLGİLİ HABERE YANIT VERDİ.

FİNİKE Haberi - 14 Haziran 2019 Cuma - 12:10
Resmi büyütmek için üzerini tıklayın...

Finike Belediyesi tarafından yapılan açıklama şöyle:

İlçemiz Turunçova Mahallesi, Sosyal ve Kültürel Tesis Alanının zemin katında ki 375 m2’lik dükkanın 29.05.2019 tarihinde yapılan kiralama ihalesine ilişkin, çeşitli basın-yayın organları ile sosyal medyada çıkan asılsız haberler hakkında ki basın açıklamamızdır.
Adı geçen gayrimenkul; mülga Turunçova Belediye Başkanlığı tarafından 10.10.2007-10.10.2017 tarihlerini kapsayacak şekilde 10 yıllığına Eker Tarım Ürn. Turz. İnş. Paz. Tic. San. Ltd. Şti adına kiralanmıştır. Ancak 6360 sayılı Büyükşehir Belediye Kanunu ile Turunçova Belediyesi Tüzel kişiliğinin sona ermesi sebebi ile; Antalya Valiliği Devir, Tasfiye, Paylaştırma Komisyonu Kararı hükümleri gereğince, 31.03.2014 tarihinden geçerli olmak üzere ilgili gayrimenkulün (Düğün Salonu ve tüm dükkanlar) mülkiyeti ile tasarrufu tüm borç ve alacaklarıyla Antalya Büyükşehir Belediyesine devredilmiştir. Halihazırda tapu mülkiyeti Antalya Büyükşehir Belediyesindedir.
Öte yandan ihtiyaçlar doğrultusunda Düğün Salonu başta olmak üzere tüm dükkanları kapsayacak şekilde Sosyal ve Kültürel Tesis Alanı’nın 10 yıllığına Finike Belediyesine tahsis edilmesi talebimiz neticesinde; Antalya Büyükşehir Belediye Meclisinin 10/08/2018 tarih ve 784 sayılı Kararı ile, ilgili gayrimenkul 10.08.2028 tarihine kadar 10 yıllığına tahsis edilmiş ve tahsis kararı 28/02/2019 tarihinde belediyemize ulaşmıştır. 
Görevi devraldıktan sonra gerçekleştirdiğimiz ilk ihale olan 29.05.2019 tarihinde 2886 sayılı Devlet İhale Kanunu hükümlerine göre yapılan ihale sonucu ilgili dükkan, yıllık 10.000,00 TL muhammen bedel üzerinden ihaleye çıkarılmış, ihaleye tek katılımcı olarak giren Eker Tarım Ürn. Turz. İnş. Paz. Tic. San. Ltd. Şti’nin yıllık 12.000,00 TL (KDV Hariç) bedel ile uhdesinde kalmıştır. Muhammen Bedel tespiti idaremizce kurulan Kıymet Takdir Komisyonu’nun yaptığı piyasa araştırması ve emlakçılardan alınan rayiç bedeller doğrultusunda komisyonca belirlenip, kararlaştırılmış ve ilan edilmiştir. Yapılan ihale şeffaf olup 2886 sayılı Devlet İhale Kanunu hükümleri gereğince yasaklı durumda olmayan tüm gerçek ve tüzel kişilerin 28.05.2019 saat 17:30’ a kadar ilgili şartname ve geçici teminat bedellerini yatırarak istenen evrakları sunmaları halinde katılmaları mümkün bulunmakta idi. Basında iddia edildiği üzere şahsım, meclis üyeleri ile hiçbir belediye personelinin ihaleye katılıp katılmama konusunda telkin, yönlendirme, yanlış bilgi verme veya engelleme yapması mümkün olmamakla birlikte kanuna da aykırıdır. 
Daha da detaylandırmak gerekirse; 31.03.2014 tarihinde, ilgili gayrimenkulün mülkiyeti borç ve alacaklarıyla Antalya Büyükşehir Belediyesine devredildiğinden kira sözleşmesinin 31.03.2014 ile bitim tarihi olan 10.10.2017 tarihleri arası ile süre bitiminden sonra ki belediyemize tahsis tarihi olan 10.08.2018 tarihleri arasında ki süreç belediyemizin yetki ve tasarrufunda bulunmamaktadır. Tahsis kararının belediyemize ulaşmasına müteakip 10.08.2018 tarihinden ihale tarihine kadar olan süre için de ecrimisil hesaplanarak, Eker Tarım Ürn. Turz. İnş. Paz. Tic. San. Ltd. Şti adına tahakkuk ettirilmiştir. Görevi devraldıktan sonra ki ilk ihale de kanun ve mevzuata uygun olarak ihale edilerek kiralanmıştır.
Sözleşmenin 9. Maddesinde belirtilen; “Soğutucu cihazları kiracıya, izolasyon, elektrik tesisatı, kapılar ve diğer malzemeler kiraya veren Turunçova Belediyesine bırakılacaktır.” denilmiştir. Ancak 6360 sayılı kanun ile, Turunçova Belediyesi Tüzel kişiliği sona erip ilgili gayrimenkulün mülkiyeti ile devam eden sözleşme, borç ve alacakların tasarruf hakları Antalya Büyükşehir Belediyesine devredildiğinden, kira sözleşmesinde ki ilgili maddeyi takip ve uygulama tasarrufu da tamamen Antalya Büyükşehir Belediyesine devredilmiştir.
Anlaşılacağı üzere, tamamen belge ve delile dayalı olmayan mesnetsiz iddiaların görevi yeni devralan yönetimimizi yıpratmak üzere yapılan karalama kampanyasından ibaret olduğu aşikardır. İlgili ihale süreci ile ilgili tüm bilgi ve belgeler yargı yoluna açık olup, talep edilmesi halinde yargı organları ile paylaşılacaktır. 
Finike halkının ve kamuoyunun takdirine saygı ile sunarız...

 
Anahtar Kelimeler:FİNİKE, BELEDİYESİ, ÇEŞİTLİ, BASINYAYIN, ORGANLARI, İLE, SOSYAL, MEDYADA, YAYI,
Kaynak / Editör: FA - Mahir ÇevirenOkunma Sayısı: 807
 
Yorumlar
*** Yorum Yaz
Bu habere hiç yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapın.

Diğer FİNİKE Haberleri
GÜNDOĞDU, DEPREM GERÇEĞİNE DİKKAT ÇEKTİ
SU­LA­MA SUYU ÜCRETİ ZAM­MI­NA CHP VE MHP ÜYE­LERİNDEN İTİRAZ
TURGUT BURKAY KORKMAZ'IN ADI FİNİKE’DE BATI ANTALYA'DA TEK OLAN SAĞLIKLI HAYAT MERKEZİ'NE VERİLDİ

TURGUT BURKAY KORKMAZ'IN ADI FİNİKE’DE BATI ANTALYA'DA TEK OLAN SAĞLIKLI HAYAT MERKEZİ'NE VERİLDİ
FİNİKE DEVLET HASTANESİNDE İLK!
ANESTEZİ VE REANİMASYON UZMANI GÖREVE BAŞLADI
DUBLE YOL YAPILIRSA FİNİKE PORTAKALI FOTOĞRAFTA KALIR
Fİ­Nİ­KE 1’İNCİ DE­RE­CE­DE DEP­REM BÖL­GE­Sİ
Diğer Başlıklar

Sorumlu Köpek Sahipliği Rehberi yayınlandı
GÜNDOĞDU, DEPREM GERÇEĞİNE DİKKAT ÇEKTİ
SU­LA­MA SUYU ÜCRETİ ZAM­MI­NA CHP VE MHP ÜYE­LERİNDEN İTİRAZ
ANTALYA VALİSİ ERSİN YAZICI OLDU
TURGUT BURKAY KORKMAZ'IN ADI FİNİKE’DE BATI ANTALYA'DA TEK OLAN SAĞLIKLI HAYAT MERKEZİ'NE VERİLDİ
FİNİKE DEVLET HASTANESİNDE İLK!
ANESTEZİ VE REANİMASYON UZMANI GÖREVE BAŞLADI
DUBLE YOL YAPILIRSA FİNİKE PORTAKALI FOTOĞRAFTA KALIR
Fİ­Nİ­KE 1’İNCİ DE­RE­CE­DE DEP­REM BÖL­GE­Sİ
İhale İlanları

Yazarlar 
Hava Durumu ( Antalya )
Bugün
19°°C - 26°°C
Cumartesi
21°°C - 27°°C
Pazar
21°°C - 25°°C
Pazartesi
20°°C - 25°°C
Namaz Vakitleri ( Antalya )

İmsakGüneşÖğleİkindiAkşamYatsı

10 Haziran 2020 Çarşamba
Tarihte Bugün
1918 - VI Mehmed Vahidüddin?in tahta çıkışı.
1546 - Barboros Hayreddin Paşa'nın vefatı.
1776 - ABD'nin kuruluşu.
Günün Sözü
Köpeklerin dudakları değdi diye deniz kirlenmez?
(Mevlana)
Arşiv Arama
Anasayfa
Site Haritası
Sitenize Ekleyin
RSS Kaynağı
Hakkımızda
Künyemiz
Facebook
Twitter
Bize Ulaşın
Copyright ©2013 - Tüm hakları saklı tutulmaktadır.
Bu sitede yayınlanan tüm resim, materyal ve içeriğin telif hakları tarafımızca saklı olup izinsiz alınıp kullanılamaz.
0,14ms