Bugün - 4 Temmuz 2020 Cumartesi
Foto Galeri
Video Galeri
Künyemiz
Üye İşlem
 Bize Ulaşın
www.finikeakdeniz.com.tr Logo
FİNİKE
FİNİKE SPOR
DEMRE
KUMLUCA
ANTALYA
GÜNCEL
-
Antalya 26°°C
Haber Detayları

FİNİKE’DE, İL SEÇİM KURULU’NUN KARARIYLA YENİDEN SAYILAN OYLAR SONUCU DEĞİŞTİRMEDİ.

Finike'de 31 Mart Mahalli İdareler Genel Seçimleri’nde, Millet İttifakı CHP Adayı’nın 77 farkla kazandığı seçimde, MHP’nin Antalya İl Seçim Kurulu’na yaptığı itiraz sonrası 17 sandık oyları yeniden sayıldı. Sayım sonrası 77 olan oy farkı 76 oldu.

FİNİKE Haberi - 5 Nisan 2019 Cuma - 09:32
Resmi büyütmek için üzerini tıklayın...

Finike’de, 31 Mart Mahalli İdareler Genel Seçimleri’nde MHP nin itirazları sonrası 17 sandık yeniden sayıldı. Gözlemci kurul tarafından sabah 09’30 sularında başlayan sayım işlemi akşam saat 18’00’de tamamlandı. Sayımın ardından da ıslak imzalı tutanaklar taraflara teslim edildi. İtiraz sürecine ilişkin bilgi aktaran CHP Finike İlçe Başkanı Mustafa Ökten, seçimin ardından MHP tarafından ilçe seçim kuruluna 126 sandık için itiraz yapıldığını söyledi. İlçe seçim kurulunun iki sandığın sayılmasına, 7 sandığında sadece geçersiz oylarının sayılmasına karar verdiğini ifade eden Ökten, “Sayım sonucu CHP oyu 77’den 80’e çıktı. MHP daha sonra Antalya İl Seçim Kurulu’na başvurdu ve 17 sandığın yeniden sayılmasına karar verildi. Sabah başlayan sayımı her iki tarafın adayları izledi” dedi.

CHP Antalya Milletvekili Aydın Özer, CHP Antalya İl Başkanı Ahmet Kumbul’da, Finike ilçe Seçim Kurulu’na gelerek sayımı adliye binasında bekleyerek takip etti. İttifakın uyumlu çalıştığını ve seçimin kazanıldığını belirten CHP İl Başkanı Kumbul, “Öncelikle genel merkezlerimize teşekkür etmek istiyorum. Gerçekten güzel bir ittifak oldu. Finike’de bu ittifakın en uyumlu parçalarından birisiydi. Kaynaşan iki teşkilatın ortak belirlediği ve bize sunduğu ismi, bizde hiç düşünmeden genel merkezden açıklattık. Mustafa Bey gerçekten Finike’de sevilen sayılan ve iyi bir aileden gelen, partimizi temsil edebilecek bir kişilik. Biz de adaylığını hemen açıkladık. Müthiş bir çalışma yapıldı. Seçim kazanıldı dedi.

İtirazlara ilişkin görüşlerini de aktaran Kumbul, “ Tabi itirazlar oldu. İtirazlar sebebi daha çok geçersiz olan oylardı. Sadece geçersiz olan değil bugün 17 sandık sayıldı. Aslında geçerli bir gerekçe olmadan bu sandıkların sayılmasına karar verildi. Biz tabiî ki adayımıza da seçmenimize de güvendiğimiz için bugün geldik sandıkların başında bekledik ve hiçbir tereddüdümüz olmadı. Çıkacak olan sonuca da güveniyorduk. Bizi yanıltmadı ve sonuç değişmedi. Mustafa Geyikçi’nin Finike’de çok köklü değişiklikler yapacağını ve ilçede yaşayan insanların ferah içinde ve daha mutlu bir şekilde yaşamalarını sağlayacağını düşünüyorum. Bundan eminim Bizde başkanımızın sonuna kadar arkasındayız. Destek veren, vermeyen bütün seçmenlere eşit hizmet edeceğine inanıyoruz. Kendisine bundan sonraki süreçte hangi partiden olursa olsun destek vermelerini ve ona inanmalarını istiyoruz. Finike kazanacak” diye konuştu 
İstanbul’un yanı sıra birçok yerde oyların sayıldığını, sayıldıkça bazı yerlerde oylarının artığını hatırlatan Kumbul, “Sandıklarda bugüne kadar yaptığımız tek şey milletin iradesine sahip çıkmak. Sandıklarda hiç kimsenin milletin iradesine el uzatmamasını sağlamaktı. Bu seçimlerde yine aynısını yaptık. Biz şimdi sandıklardan çıkacak sonuçlara güveniyoruz ama kanunlarında her partiye eşit işlemesini istiyoruz. Çünkü daha önce benzer durumlarda bizim yaptığımız itirazların tamamı ret olurken bu dönem hiçbir sandıkta itiraz edilmemişken hiçbir tutanakta şerh yokken yapılan itirazlarla oradaki müşahidimiz bunu görmüş, sandık görevlimiz bunu görmüş söylemleriyle sandıkların açıklamasını açıkçası çok doğru bulmuyoruz. Ama sandıklar açılsa da sonucun çok değişmeyeceğini biliyoruz. Büyükşehirle ilgili de ilçelerde itirazlar geldi. Yine hiçbir gerekçe olmadan. Sadece çok fazla geçersiz oy var. Onun için biz sandıkların açılmasını istiyoruz gibi gerekçeyle bunu yaptılar” dedi.

NAİL DÜLGEROĞLU VE MHP KURMAYLARI İL SEÇİM KURULU’NA TEKRAR İTİRAZ EDECEK
Finike İlçe Seçim Kurulu’nda 17 sandığın tekrar sayılması sonrasında seçmenleriyle bir araya gelen Nail Dülgeroğlu, İl Seçim Kurulu’na yeniden başvuru yapılacağını söyledi. Kendisine ait seçim bürosunda toplanan seçmenlere, varılan nokta hakkında bilgi veren Dülgeroğlu; “Biz bitti demeden bu iş bitmez” şeklinde konuştu. 
İtirazları öncesindeki resmi geçici sonuçlara göre 77 oy farkı olduğunu vurgulayan Finike Belediye Başkan Adayı Nail Dülgeroğlu; “İl Seçim Kurulu’na yaptığımız itiraz neticesinde 17 sandığın tekrar sayılmasına karar verildi. Tüm tarafların katıldığı yeniden sayımda, oy farkının 72 olduğu anlaşıldı. Ayrıca, 10 adet kayıp oy tespiti yapıldı. Bunlardan 6 tanesi tutanağa geçirilmiş. 4 tanesi ile ilgili bir işlem yapılmamış. Kayıp oylar bize verilmiş oylar olabilir. Sandıkların önemli bir kısmı açılmadı. 17 sandıkta bile çeşitli sorunlar tespit edilmişken, tüm sandıklarda tekrar yapılacak sayım, sonucu bizim lehimize değiştirebilir. Yarın, İl Seçim Kurulu’na tekrar başvuru yaparak, 17 sandıkta ortaya çıkan sorunları gündeme getireceğiz ve tüm sandıkların yeniden sayılmasını isteyeceğiz. İtirazımız kabul edilmezse de Yüksek Seçim Kurulu’na başvuracağız. Biz şaibelerin ortadan kalmasını istiyoruz. Tekrar sayım sonrasında, kazanan karşı taraf olursa da ilk önce biz tebrik ederiz” dedi.

DIŞ İŞLERİ BAKANI TELEFONLA KUTLADI 
İtiraza ilişkin sayımın tamamlanmasının ardından Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Finike Belediye Başkanı seçilen Mustafa Geyikçi’yi telefonla arayarak kutladı. Mustafa Geyikçi, “Sayın Dış İşleri Bakanımız da sonuçta Antalyalı. Bu nedenle kutlama nezaketinden ve destek sözünden dolayı teşekkür ederim. Biz seçim sürecinde Finike için ilgili devlet kurumlarıyla uyumlu çalışacağımızı ve Finike’ye hizmet konusunda gerekirse kurumların kapısında dahi yatacağımızın sözünü verdik. Bundan böyle tüm Finikeli hemşerilerimiz için çalışacağız” dedi.
17 sandığın sayımı yapılırken Mustafa Geyikçi’yi destekleyen gurup da adliye binası önünden ayrılmadı. Sayımın tamamlanmasının ardından Mustafa Geyikçi adliye binası çıkışında davul zurna ile karşılandı. Daha sonra hep birlikte adliye binası önünden 1 kilometre mesafede bulunan seçim bürosuna davul zurna eşliğinde yürüyerek gidildi. Araç konvoyu da arkadan korna çalarak eşlik etti. Adliye binası önüne atıyla birlikte gelen kişi, Mustafa Geyikçi’yi şehir turu sırasında ata bindirmek istedi. Ancak Mustafa Geyikçi teşekkür ederek binmek istemedi.

 
Anahtar Kelimeler:Finikede, 31, Mart, Mahalli, İdareler, Genel, Seçimleri’nde, Millet, İttifakı, C,
Kaynak / Editör: FA - Mahir ÇevirenOkunma Sayısı: 2486
 
Yorumlar
*** Yorum Yaz
Bu habere hiç yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapın.

Diğer FİNİKE Haberleri
GÜNDOĞDU, DEPREM GERÇEĞİNE DİKKAT ÇEKTİ
SU­LA­MA SUYU ÜCRETİ ZAM­MI­NA CHP VE MHP ÜYE­LERİNDEN İTİRAZ
TURGUT BURKAY KORKMAZ'IN ADI FİNİKE’DE BATI ANTALYA'DA TEK OLAN SAĞLIKLI HAYAT MERKEZİ'NE VERİLDİ

TURGUT BURKAY KORKMAZ'IN ADI FİNİKE’DE BATI ANTALYA'DA TEK OLAN SAĞLIKLI HAYAT MERKEZİ'NE VERİLDİ
FİNİKE DEVLET HASTANESİNDE İLK!
ANESTEZİ VE REANİMASYON UZMANI GÖREVE BAŞLADI
DUBLE YOL YAPILIRSA FİNİKE PORTAKALI FOTOĞRAFTA KALIR
Fİ­Nİ­KE 1’İNCİ DE­RE­CE­DE DEP­REM BÖL­GE­Sİ
Diğer Başlıklar

Sorumlu Köpek Sahipliği Rehberi yayınlandı
GÜNDOĞDU, DEPREM GERÇEĞİNE DİKKAT ÇEKTİ
SU­LA­MA SUYU ÜCRETİ ZAM­MI­NA CHP VE MHP ÜYE­LERİNDEN İTİRAZ
ANTALYA VALİSİ ERSİN YAZICI OLDU
TURGUT BURKAY KORKMAZ'IN ADI FİNİKE’DE BATI ANTALYA'DA TEK OLAN SAĞLIKLI HAYAT MERKEZİ'NE VERİLDİ
FİNİKE DEVLET HASTANESİNDE İLK!
ANESTEZİ VE REANİMASYON UZMANI GÖREVE BAŞLADI
DUBLE YOL YAPILIRSA FİNİKE PORTAKALI FOTOĞRAFTA KALIR
Fİ­Nİ­KE 1’İNCİ DE­RE­CE­DE DEP­REM BÖL­GE­Sİ
İhale İlanları

Yazarlar 
Hava Durumu ( Antalya )
Bugün
19°°C - 26°°C
Cumartesi
21°°C - 27°°C
Pazar
21°°C - 25°°C
Pazartesi
20°°C - 25°°C
Namaz Vakitleri ( Antalya )

İmsakGüneşÖğleİkindiAkşamYatsı

10 Haziran 2020 Çarşamba
Tarihte Bugün
1918 - VI Mehmed Vahidüddin?in tahta çıkışı.
1546 - Barboros Hayreddin Paşa'nın vefatı.
1776 - ABD'nin kuruluşu.
Günün Sözü
Muhakkak ki kulak, göz, kalp, bunların her biri kendi fiillerinden mesul tutulacaklardır.
(Hz. Muhammed)
Arşiv Arama
Anasayfa
Site Haritası
Sitenize Ekleyin
RSS Kaynağı
Hakkımızda
Künyemiz
Facebook
Twitter
Bize Ulaşın
Copyright ©2013 - Tüm hakları saklı tutulmaktadır.
Bu sitede yayınlanan tüm resim, materyal ve içeriğin telif hakları tarafımızca saklı olup izinsiz alınıp kullanılamaz.
0,16ms